چی با چی مرجع معاوضه، کالا، خدمات و املاک - سوالات متداول (FAQ) در زمینه تهاتر و معاوضه

سوالات متداول (FAQ)

چی با چی چه می کند؟

چی با چی مکانی است که افراد از هر سن و جنس و حرفه می توانند به کالا و خدمات مورد نیازشان از طریق معاوضه (تهاتر) و ترجیحا بدون پرداخت پول، دسترسی پیدا کنند.

تهاتر یعنی چه؟

تهاتر در لغت معادل معاوضه یا تعویض است. در معامله تهاتری، طرفین معامله بجای استفاده از پول برای جبران ارزش کالا یا خدمات، از کالا یا خدماتی دیگر که طرفین معامله روی ارزش آن توافق دارند، استفاده می شود. این همان روشی است که در گذشته های دور، برای معاملات پایاپای استفاده می شده است. در حال حاضر، عمده تهاترهای رایج در بازار ایران در حوزه خودرو و املاک انجام می شود. چی با چی تلاش می کند با استفاده از الگوریتمهای ریاضی و نرم افزاری برای متصل کردن بهینه عرضه ها و تقاضاها،  این روش معامله را به سایر حوزه های کالا و خدمات گسترش دهد.

اگر معامله پایاپای خوب بوده، چرا منسوخ شد؟

یکی از دلایلی که معاملات پایاپای کارایی خود را از دست داد و تضعیف شد، گسترده شدن تنوع نیازهای جوامع بشری و محدودیت منابع در جوامع بود. برای مثال، در یک جامعه کشاورزی، گندم فقط در برابر کالاهای محدودی از قبیل گوشت و نمک و سایر محصولات زراعی قابل معاوضه بود و اگر دارنده گندم، متقاضی کالایی متفاوت (مثلا ظروف فلزی) بود، ممکن بود این نیاز او در آن جامعه کوچک قابل تامین نباشد و اطلاع رسانی این نیاز به سایر گروههای جمعیتی دورتر نیز سخت بود. همین محدودیتها، در کنار چند عامل دیگر، سبب ظهور تدریجی کالایی واسطه با ارزش مورد توافق شد که بعدا آن را پول نامیدند.

محدودیت معاملات پایاپای چطور رفع شده است؟

با در اختیار بودن شبکه اینترنت و وسایل ارتباطی، اعلام خواسته و یا داشته هر فرد و سازمان، در کوتاهترین زمان ممکن در دسترس کلیه افراد عضو شبکه ارتباطی قرار می گیرد و با استفاده از یک سیستم جستجوی کارامد، می توان موارد مورد نظر را به سهولت در بین آنها پیدا کرد. این تغییرات فناورانه، بخشی از محدودیتهای متداول در معاملات پایاپای را رفع کرده است.

معاوضه (تهاتر) چه فایده ای دارد؟

این روزها که به دلیل شرایط خاص اقتصادی کشور، بودجه خانواده ها و کسب و کارها کوچکتر شده، هزینه برای خرید هر نوع کالا یا خدمات، با احتیاط بیشتری انجام و یا کلا از آن صرفنظر می شود. اما شاید هیچ فردی را نتوان یافت که در منزل یا محل کار خود، وسایلی نداشته باشد که علیرغم قابل استفاده بودن برای دیگران، خودش به آن نیاز نداشته باشد. این وسایل که معمولا در گوشه و کنار کمدها و انباری های ما جا خوش کرده اند، برای بسیاری از افراد حکم گنجی را دارد که مدتهاست به دنبال آن هستند. این وسایل بدون استفاده و فراموش شده برای هر فرد، می توانند با وسایل مورد نیاز فردی دیگر معاوضه (تهاتر) شوند، بدون اینکه ریالی از بودجه شخصی طرفین در این معامله هزینه شود. تامین کالای مورد نیاز، می تواند از طریق ارائه خدمات (مهارتهای فردی و سازمانی) هم تأمین شود. این روش معامله، به دلیل کند کردن چرخه مصرف و پایین آوردن میزان مصرف مواد اولیه برای تولید کالای نو، اثرات جانبی در حفظ و استفاده بهتر از منابع مالی و  زیست محیطی نیز در پی خواهد داشت.

داشته و خواسته به چه معناست؟

هر آنچه از کالا، خدمات یا املاک که شما برای معاوضه در معرض انتخاب سایر کاربران قرار دهید به منزله داشته شما محسوب می شود. آنچه که در قالب کالا، خدمات و یا املاک از کاربران در مقابل داشته خود مطالبه می کنید، خواسته شما نامیده می شود.

آیا فقط کالا در چی با چی قابل معاوضه است؟

خیر. چی با چی در سه دسته کالا، خدمات، و املاک، در خدمت شماست. شما حتی میتوانید یک کالا را علاوه بر معاوضه با کالایی دیگر، با یک ملک (مثلا اتومبیل در مقابل آپارتمان)، و یا یک خدمت (مثلا گوشی موبایل در مقابل آموزش خصوصی) معاوضه کنید. همچنین تهاتر دو نوع خدمات (مثلا پرکردن دندان در مقابل ترجمه مقاله) و یا خدمات با املاک (عمل جراحی در مقابل اجاره مطب) نیز قابل انجام است.

چه چیزهایی را در چی با چی می شود معاوضه کرد؟

تقریبا همه چیز! (طبیعتا بجز کالا و خدماتی که ارائه و استفاده از آنها منع قانونی، شرعی و عرفی دارد)

تضمینی برای صحت اطلاعات داشته های اعلام شده در چی با چی وجود دارد؟

مشابه با همه روزنامه ها و سامانه های اینترنتی که برای آگهی های مجازی استفاده می شوند، امکان تضمین 100% صحت و اعتبار کالا، خدمات و املاک آگهی شده در چی با چی برای ما وجود ندارد. ما تنها با کنترل دسترسی کاربر به  شماره همراهی که خودش اعلام می کند، راه تماس تایید شده با وی را در اختیار سایر کاربران می گذاریم و سایر تمهیدات فنی، کارشناسی، احتیاطی و فردی برای انجام معامله، بعهده طرفین معامله است. وظیفه ما، دسترسی سریع و ساده شما به بازار معاوضه است. البته هر یک از کاربران نیز با دادن امتیاز مثبت یا منفی به طرف معامله خود، می توانند به تکمیل بانک داده اعتباری کاربران کمک کنند تا معاملات آینده با ضریب اطمینان بیتری انجام شود.

در تهاتر کالا با خدمات، چطور از تحویل کالا پس از انجام خدمات مطمئن شوم؟

درحال تکمیل

هزینه استفاده از چی با چی چقدر است؟

هر کسی می تواند بطور رایگان در سایت و اپلیکیشن چی با چی جستجو و با ارائه دهندگان یا متقاضیان کالای مورد نظرش، تماس بگیرد. درج آگهی در چی با چی نیز برای یک ماه از زمان انتشار، رایگان است. در صورت نیاز به باقی ماندن آگهی برای مدتی بیش از یک ماه، می توانید طبق تعرفه اعلامی، آگهی خود را ارتقا دهید. برخی از خدمات تسهیل کننده معاملات نیز در چی با چی ارائه می شود که استفاده از آنها مستلزم پرداخت هزینه جزئی است. تعرفه خدمات را در اینجا مشاهده کنید.

آیا برای کلیه آگهی های معاوضه، متقاضی یا ارائه دهنده وجود دارد؟

قطعا خیر! در واقع یکی از دلایل تضعیف مبادله پایاپای در تاریخ نیز همین بود که اگر کسی A را داشت و متقاضی B بود، حتی اگر دارنده B را نیز پیدا می کرد، شاید موفق به مبادله نمی شد؛ چون ممکن بود او خواهان C باشد و نه A. چی با چی با همفکری جمعی از اساتید و متخصصین، یک الگوریتم ریاضی را پیاده سازی کرده که در صورت یافت نشدن فرد متقاضی برای داشته شما و یا دارنده خواسته شما، بطور خودکار و شبانه روزی در حال تشکیل حلقه هایی از افرادی است که احتمال دارد بتوانند خواسته های یکدیگر را در یک تهاتر چندجانبه، تامین کنند. در مثال بالا، اگر شما دارنده A و خواهان B باشید، و فرض کنیم فردی دیگر وجود داشته باشد که دارنده B اما خواهان C باشد، مبادله ای بین شما انجام نخواهد شد؛ مگر اینکه فردی دارنده C و خواهان A پیدا شود که در اینصورت حلقه تهاتر سه گانه ای بین شما تشکیل شده و هر یک از سه نفر به خواسته خود خواهد رسید.

ارزش ریالی کالا و خدمات در چی با چی چطور مشخص می شود؟

در واقع فلسفه وجودی چی با چی، حذف مبحث پول از مبادلات بوده است و به همین دلیل، اجباری برای درج سیستماتیک بهای کالا یا خدمات (مگر در قسمت توضیحات آگهی) وجود ندارد. شما با تعیین خواسته خود، بصورت غیرمستقیم بهایی برای داشته خود تعیین کرده اید که البته در قالب پول تعریف نشده و بستگی به نظر ارائه دهنده خواسته شما دارد که او نیز به چه میزان برای داشته شما ارزش قائل باشد. حال ممکن است به دلیل اضطرار، شما خواسته ای با بهای رسمی پایین تر از داشته خود را درخواست داشته باشید و یا با آگاهی از کمیابی داشته خود، خواسته ای با بهای اسمی بالاتر از داشته خود را بجویید. در نهایت این طرفین معامله هستند که تصمیم می گیرند معامله را با بصورت تهاتر 100% انجام دهند و یا بخشی از آن را با پرداخت و دریافت اعتبار، جبران کنند.

می شود یک داشته را با چند خواسته و یا بالعکس تعویض کرد؟

هر کاری در چی با چی شدنی است! اگر فکر می کنید ارزش داشته یا خواسته شما بالاست و قابل تعویض با یک داشته سایرین نیست، می توانید برای هر بخش از تهاتر خود یک آگهی جداگانه ثبت کنید و در هر آگهی، به لینک سایر آگهی ها نیز اشاره کنید. (مثلا دو آگهی جداگانه برای تهاتر یک آپارتمان در مقابل یک دستگاه سواری و یک دستگاه وانت)

آیا امکان دریافت پیشنهاد از سایرین در مقابل یک خواسته یا داشته معین وجود دارد؟

بله! گاهی اوقات پیش می آید که ایده خاصی برای دریافت یک خواسته در مقابل داشته معین خود ندارید و یا بالعکس، نیاز ضروری به یک خواسته دارید اما می خواهید بدانید سایرین در مقابل آن خواهان چه چیزی هستند. در این مواقع می توانید تنها یک سمت تهاتر را در آگهی خود مشخص کنید و برای سمت دیگر، از گزینه "مایل به دریافت پیشنهاد کاربران هستم" استفاده کنید. همچنین استفاده از این گزینه در مواقعی که میخواهید علاوه بر خواسته یا داشته مشخص، پذیرای پیشنهادات سایرین هم باشید، کارگشا خواهد بود.

آیا اعتبار کاربران ارزیابی می شود؟

چی با چی بطور مستقل فعالیتی در زمینه ارزیابی و رتبه بندی کاربران انجام نمی دهد. اما از کاربران درخواست می کنیم در صورت رضایت یا عدم رضایت از معامله با هر یک از کاربران، امتیاز مثبت یا منفی خود به آن کاربر را ثبت کنند تا در مراجعات بعدی خود ویا سایر کاربران، امتیاز آن کاربر مشخص باشد. به مرور، کاربران سامانه در سطوح مختلف امتیازی از نظر سایرین قرار می گیرند که کار انتخاب آنها برای انجام یک تهاتر را ساده تر و مطمئن تر خواهد کرد.