حمله به کمدهای شلوغ لباس!

حمله به کمدهای شلوغ لباس!

 

اگر با خودتان و من صادق باشید، باید قبول کنید که تمیز کردن کمد لباس‌ها کار سخت و دلهره‌آوری است. تصور دورریختن و صرفنظر از تعدادی از لباسها، خیلی ترسناک است و معمولا ما حاضر نیستیم از لباس‌هایمان، حتی اگر برای سال‌های سال بی ‌مصرف مانده باشند، دل بکنیم!

تصور اینکه شاید روزی دوباره لباس‌های قدیمی مد بشوند و مورد توجه قرار بگیرند باعث شده که کمد اکثر ما پر از لباسهایی باشد که هیچ وقت استفاده نمی‌شوند و فقط و فقط فضای اضافی اشغال کردند. لباسهایی که ممکن است به درد افراد زیادی بخورند و با قرار گرفتن در کمد لباس ما، در واقع از چرخه‌ی مصرف خارج شده اند.

اگر شما هم از کسانی هستید که نمی دانید تمیز کردن کمد لباستان را از کجا شروع کنید، با ما همراه باشید تا مرحله‌ به ‌مرحله با هم پیش برویم و و در مورد لباس‌ها و زیورآلات بدون استفاده مان به بهترین شکل تصمیم گیری کنیم.

اصلی ها را نگه دارید

اول از همه به سراغ چیزهایی بروید که به‌طور روزمره استفاده می شوند و قابل ست کردن با لباسهای مناسب هر فصل هستند. همه ما لباسهایی داریم که بدون فصل هستند برای مثال لباس‌های جین، تاپ‌ها، لگین‌ها، بلوزهای یقه‌دار مردانه، پلیورهای ساده و شلوارهای راسته که هیچ وقت از مد نمی افتند و در کنار لباس‌های مد روز استفاده می شوند. این موارد را از بین لباسها جدا کنید و دوباره در جای درست خودشان داخل کمد قرار دهید.

 

به کمکی ها هم رحم کنید!

بعضی از لباسها به درد لایه لایه پوشیدن می خورند و در واقع بیشتر زیر یا روی لباسهای دیگر استفاده می شوند.  برای مثال بلوزهای یقه‌اسکی و تی‌شرت‌های آستین بلند جزءِ این دسته از لباس‌ها هستن که قابل پوشیدن به همراه پیراهن و کت هستند. همین لایه لایه پوشیدن در بعضی اوقات می تواند استایل خاص و منحصربفردی به شما داده و باعث شیک به نظر آمدنتان شود.

همراهان روزهای سرد

موراد دیگری که باید نگهداری شوند، کت ها و کاپشن های گرمی هستند که در فصل سرما کاربرد دارند و همیشه باید در هر کمد لباسی باشند. مخصوصا اگر در منطقه ای زندگی می کنید که نوسانات دمایی هوا شدید است، اینها را در جایی قرار دهید که راحت تر در دسترس باشند.

شروع جراحی کمد لباس با کفش ها!

کفش‌ها معمولا عمر طولانی تری از لباس دارند و می توانند مدت بیشتری در کمد باقی بمانند. اما توصیه می شود که بعد از مدتی، انها را هم به دسته های کلاسیک و مد روز طبقه بندی کنید و بعد ببینید که کدام یک از آنها واقعا مورد استفاده شما هستند؟ مثلا یک کفش راحتی نخی مشکی تا وقتی که سالم باشد می تواند در کمد حفظ شود؛ اما کفشه جلوباز با پاشنه 5 سانتی که زمانی مد روز بوده هم همین طور است؟ قاعدتا باید موارد اینچنینی را از کمد خارج و فکر دیگری برایشان بکنید.

 

 

شناسایی بی مصرف ها...

حالا زمانش رسیده که کار اصلی را شروع کنیم و با شناسایی لباسهای کم مصرف و بی مصرف، کمد را از وجود انها پاک کنید. البته لازم است که میزان دست و دلبازی خودتان را در این مرحله کمی بالا ببرید. برای اینکه راحتتر باشید، فقط به این فکر کنید که با رها شدن از این موارد بدون استفاده، چقدر جا برای لباسهای جدید باز خواهد شد.

دایناسورهای کمد!

در پاکسازی کمد لباس، اولویتهای اول را به انهایی بدهید که بخاطر ندارید بیش از دو یا سه بار از آنها استفاده کرده باشید. اگرچه ممکن است این لباسها برایتان خاطراتی را بهمراه داشته باشند، اما توجه کنید که کمد لباس شما، دفتر خاطرات نیست.

از لباسهای کزکرده گوشه کمد و لباسهای قدیمی دل بکنید و اجازه بدهید که زندگی جدیدی را شروع کنند.

تکراری ها

گاهی اوقات، چندین و چند نمونه مشابه از یک لباس در کمدهای ما دیده می شود. ممکن است انها را هدیه گرفته باشید و یا در شرایط خاصی خرداری شده باشند (البته شلوار جین از این موضوع مستثناست: هر تعداد شلوار جین، هیچ وقت تکراری محسوب نمی شود!) مثلا اگر 4 تا بلوز یقه دار سفید دارید، چرا از یکی یا دوتای آنها دل نمی کنید؟ کافیست یکبار این کار را انجام دهید تا نتایج خوبش را ببینید و متوجه شوید که چقدر استایل شما تازه و به روز می شود.

مجلسی های قدیمی

اگر لباسهایی را به این امید در کمدتان نگهداری می کنید که دوباره مد خواهند شد، سخت در اشتباه هستید! مخصوصا لباسهای مجلسی قدیمی و یا لباسهایی که زمانی برای مهمانی های خاص می پوشیدید، دیگر هرگز به مد برنمی گردند و بهتر است آنها را از کم لباستان خارج کنید.

تعیین تکلیف از چشم افتاده ها!

بعنوان آخرین مرحله، اگر لباسهایی دارید که لذتی از پوشیدنشان نمی برید و یا احساس خوبی نسبت به آنها ندارید، بهتر است از آنها صرفنظر کنید. لباس باید به شما احساس اعتماد به نفس و لذت بدهند. اگر لباسی علیرغم زیبایی و مد روز بودن، این حس را به شما منتقل نمی کند، همین حالا کنارش بگذارید و جا را برای لباسهای جدیدتر باز کنید.

یک کار دیگر باقی مانده...

حالا که مراحل کار را با هم مرور کردیم، بهتر است هرچه سریعتر حمله خود به کمدتان را شروع کنید. لباسهایی که واقعا به دردنخور هستند و کهنه و پاره شده اند که هیچ؛ ولی آنهایی را که هنوز می توانند برای کسانی دیگر مورد استفاده باشند و صرفا به دلیل سلیقه یا خاطرات نامطلوب، مورد پسندتان نیستند را لیست کنید و با عکس مناسب در سایتهای فروش و معاوضه کالا منتشر کنید. مطمئن باشید پیشنهادهای معاوضه هیجان انگیزی را از بقیه کاربران این سایتها دریافت خواهید کرد!

 

♦ تدوین توسط تیم تولید محتوا- چی با چی

کمد لباس تمیزکاری لباس مد کفش خاطرات قدیمی طبقه بندی خانه تکانی پاکسازی کمد هدیه کمد

مقالات مشابه